Není to jen mužský problém | Život jako předtím

Doporučení pro ženy – jak pomoci partnerovi?

Máte problém? Mluvte o něm

Porucha erekce není jen mužský problém Porucha erekce je podle lékařů stav, kdy muž není schopen dosáhnout nebo udržet ztopoření penisu dostatečné pro uspokojivý pohlavní styk. Vše záleží na nastavení Vašeho vztahu, ale důležité je jednat citlivě, otevřeně a přiměřeně situaci. Pokud se objeví potíže v intimním životě, měla byste popřemýšlet, co je jejich příčinou. Chováme se k sobě opravdu s láskou? Nezanedbáváme náš vztah? Máme opravdu pocit sounáležitosti a jsme rozhodnutí, že ona/on je ten pravý?

Vyřešte svůj problém

Pokud jste vyloučili některou z výše uvedených příčin, mohlo by se v případě výpadků erekce jednat i o příznaky jiných, možná i vážnějších chorob. Je důležité „dostat“ partnera k odborníkovi. Jak začít? Mluvte otevřeně, s nadhledem, nikdy nesrážejte partnerovo sebevědomí. Můžete také nikam jít a okamžitě si objednat léky na stránkách lékárny lekarnaonline.org. Argumentujte radami odborníků, nikoli kamarádek – ty se nesmí o partnerových potížích dozvědět! Mnoho mužů se návštěvy lékaře ve věci sexuálních potíží bojí – můžete partnera ujistit, že nehrozí žádná indiskrece, že lékař slyší desítky příběhů na podobná témata týdně a že je tu od toho, aby pomohl, nikoli aby ještě zkomplikoval situaci.

erekce

Pokud se s partnerem dohodnete, můžete lékaře navštívit i společně. Nejlepší je vyhledat sexuologa, který pracuje s partnerskými páry a přesně ví, jak se v takových situacích chovat. Samotné odborné vyšetření samozřejmě probíhá bez přítomnosti partnerky.

Co dalšího byste měla vědět?

Mám potíže

Porucha erekce je podle lékařů stav, kdy muž není schopen dosáhnout nebo udržet ztopoření penisu dostatečné pro uspokojivý pohlavní styk.

Jednorázové selhání partnera obvykle nemusí znamenat žádné komplikace pro dlouhodobý partnerský vztah.

Pokud se potíže opakují, pak mohou přinášet vážné komplikace v životě partnerů. V takovém případě je potřeba začít hledat řešení.

Nejste v tom sami

  • Poruchami erekce, erektilní dysfunkcí, trpí až 1 milion mužů v České republice. Na celém světě je to přes 150 milionů mužů.

Neriskujte své zdraví

  • Porucha erekce může být příznakem některých závažných onemocnění, vyšetřením u lékaře je třeba vyloučit možná rizika.
  • Neriskujte zanedbání vážnějších onemocnění a neordinujte si sami potravinové doplňky a vitamíny bez doporučení lékaře

Existuje pomoc

  • Mnoho z mužů postižených poruchou erekce chce a může žít jako předtím. Jde o zdravotní problém, nestyďte se za něj.
  • Lékaři dnes disponují dostatečnou škálou možností léčby pro téměř každou poruchu erekce. Nebojte se navštívit lékaře.

Jak vzniká erekce 

Erekce je výsledkem poměrně složitého procesu, na kterém se podílí nervový, cévní a hormonální systém. Při vzrušení muže jsou podněty zpracovány v mozku a v míše, nervy pak vysílají vzruchy do cévního řečiště. V krátkém čase se pak nahrne velký objem krve do topořivých těles, která se tak naplňují a zvětšují. Současně se zúží průsvit žil, a tedy výrazně sníží odtok krve z penisu.

erekce

Tak dochází k ztopoření penisu. Erekce se pak udržuje až do výronu semene nebo po dobu sexuální stimulace. Poté dojde k obrácení tohoto procesu – tlak v penisu se sníží, krev odteče, penis ochabuje a vrací se do klidové fáze. Během pohlavního vzrušení se zrychluje srdeční puls a zvyšuje krevní tlak, prohlubuje se dýchání a tvrdnou a vztyčují se prsní bradavky.

Pokud máte pochybnosti o své schopnopsti dosáhnutí erekce, obraťte se na odborníka.

V současné dobe existují široké možnosti léčby a úspěšnost léčby je vysoká.

Způsoby léčby

Lékaři dnes disponují dostatečnou škálou možností léčby pro téměř každou poruchu erekce. Úspěšnost některé z možných druhů léčby je dokonce vysoce pravděpodobná.

Léky

Jsou k dispozici léky speciálně vyvinuté k léčbě poruchy ztopoření, které jsou bezpečné a liší se zejména délkou účinnosti, spolehlivostí, výskytem vedlejších účinků, způsobem užití i ovlivněním nástupu účinku příjmem stravy. Je možné vybrat si lék, který Vám vyhovuje, a vrátit se k intimnímu životu, na který jste byli zvyklí.

Vždy však u těchto léků musí k dosažení erekce předcházet stimulace, tedy dráždění na penisu, třeba formou milostné předehry. Ta by ostatně měla předcházet milování i u lidí zcela zdravých.

Informace pro odborníky 

Injekce

Komu by některý z těchto léků nepomohl, může pod vedením lékaře-specialisty zkusit injekce látek zvaných prostaglandiny, které navodí erekci při vstříknutí malého množství do topořivých těles. Taková erekce pak přetrvá i bez dráždění několik desítek minut, tedy dobu dostatečně dlouhou ke kvalitnímu styku.

Podtlakové pumpy

Velice účinnou pomocí mohou být též podtlakové erektory (tzv. vakuové pumpy), které navodí ztopoření snížením tlaku vzduchu v plastovém válci, jenž se nasadí na penis. Záměrně nezmiňuji různé operativní postupy – penilní protézy, to by vydalo na samostatnou kapitolu. Dnes je taková léčba považována za úplně krajní řešení, když nepomůže žádná jiná terapie.

Implantáty

U mužů, kterým nepomohou tablety, injekce ani podtlakové pumpy, je možné použít umělé protézy, tzv. implantáty. Ty se voperovávají do kavernózních těles v penisu a zvyšují jeho tuhost. Tyto chirurgické zásahy jsou na vysoké úrovni a občas jsou kombinovány s operativním snížením zakřivení penisu. Rekonvalescence probíhá cca šest týdnů, po které se pacient musí zdržet sexuální aktivity.

Potravinové doplňky nejsou léky

Klinicky ověřené léky na léčbu poruchy erekce lze získat pouze na lékařský předpis. Všechny ostatní „léky bez receptu“, byť prodávané v lékárnách, jsou potravinovými doplňky, nikoli seriozními léky. Každý, kdo má vážné potíže nebo podezření, by měl navštívit lékaře a neléčit se amatérsky.

Lékaři varují jak před zbytečným užíváním potravinových doplňků, tak před obstaráváním si skutečných léků bez předchozí návštěvy odborníka. Léky na erektilní dysfunkci jsou sice všeobecně velmi bezpečné, ale v určitých případech, například u pacientů užívajících nitráty nebo u pacientů se závažným onemocněním srdce, může být jejich užívání bez předchozího vyšetření lékařem spojeno s vážným rizikem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *